1. Zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci:
a) nevykonávali činnosti dlouhodobé a jednostranně zatěžující organismus, b) nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující ramena, krk a záda, c) nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus.
2. Zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci:
a) nevykonávali ruční manipulaci s břemeny, která může poškodit zdraví, zejména páteř, b) nevykonávali manipulaci s břemeny v nepřijatelné poloze, která může poškodit zdraví, zejména páteř, c) nevykonávali ruční manipulaci s břemeny, která může poškodit zdraví, zejména krční páteř.
3. Zhotovitel je povinen dodržovat požadavky kladené na BOZP při přípravě projektu a realizaci stavby, mezi které patří:
a) zjištění požadavků na manipulaci s materiálem, b) nedodržení požadavků na manipulaci s materiálem, c) zajištění požadavků na manipulaci s materiálem.
4. Ruční manipulací s břemenem se rozumí:
a) přepravování nebo nošení břemene jedním nebo současně více zaměstnanci včetně jeho zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování, při kterém v důsledku vlastností břemene nebo nepříznivých ergonomických podmínek může dojít k poškození páteře zaměstnance nebo onemocnění z jednostranné nadměrné zátěže. Za ruční manipulaci s břemenem se pokládá též zvedání a přenášení živého břemene. b) přepravování nebo nošení břemene jedním nebo současně více zaměstnanci včetně jeho zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování, při kterém v důsledku vlastností břemene nebo nepříznivých ergonomických podmínek může dojít k poškození páteře zaměstnance nebo onemocnění z jednostranné nadměrné zátěže. c) přepravování nebo nošení břemene jedním nebo současně více zaměstnanci včetně jeho zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování.
5. Před zahájením práce spojené s ruční manipulací s břemenem musí být zaměstnanec seznámen, pokud možno:
a) s přesnými údaji o hmotnosti a vlastnostech břemene, o umístění jeho těžiště, nejtěžší straně břemene, b) s přesnými údaji o jeho správném uchopení a zacházení s břemenem a s rizikem, jemuž může být zaměstnanec vystaven při nesprávné ruční manipulaci s břemenem, c) se všemi údaji uvedenými v písmenu a) a b).
6. Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je:
a) 20 kg, b) 50 kg, c) 30 kg.
7. Hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při častém zvedání a přenášení je:
a) 15 kg, b) 20 kg, c) 10 kg.
8. Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahujícím souhrnně za průměrnou osmihodinovou směnu:
a) 20 minut, b) 30 minut, c) 60 minut.
9. Hmotnost břemen a podmínky ruční manipulace s břemeny těhotnými ženami, kojícími ženami, matkami do konce devátého měsíce po porodu a mladistvými upravuje:
a) vyhláška č. 288/2003 Sb., b) vyhláška č. 180/2015 Sb., c) nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
10. Těhotným zaměstnankyním jsou zakázány práce vykonávané velkými svalovými skupinami s převažující dynamickou složkou svalové práce spojené s ruční manipulací s břemenem, jehož hmotnost při občasné manipulaci překračuje:
a) 15 kg nebo při časté manipulaci 10 kg, b) 5 kg nebo při časté manipulaci 2 kg, c) 10 kg nebo při časté manipulaci 5 kg.
11. Mladistvým zaměstnancům jsou zakázány práce vykonávané velkými svalovými skupinami s převažující dynamickou složkou svalové práce spojené s ruční manipulací s břemenem, jehož hmotnost při občasné manipulaci překračuje:
a) u chlapců 30 kg nebo při časté manipulaci 20 kg, u dívek pak při občasné manipulaci 20 kg nebo při časté manipulaci 15 kg, b) u chlapců 20 kg nebo při časté manipulaci 15 kg, u dívek pak při občasné manipulaci 15 kg nebo při časté manipulaci 10 kg, c) u chlapců i dívek při občasné manipulaci 15 kg nebo při časté manipulaci 10 kg.
12. Průměrný hygienický limit pro dobu práce v jednotlivých podmíněně přijatelných pracovních polohách v průměrné osmihodinové směně je:
a) 60 minut, b) 120 minut, c) 160 minut.
13. Práce spojená se zaujímáním podmíněně přijatelných a nepřijatelných pracovních poloh po dobu překračující stanovené hygienické limity:
a) musí být přerušována bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách, b) nemusí být přerušována bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách, c) musí být přerušována bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí výkonu práce nebo musí být zajištěno střídání činností nebo zaměstnanců.
14. Hygienické limity energetického výdeje při ruční manipulaci s břemeny pro muže a ženy jsou upraveny:
a) v příloze č. 5 k nařízení vlády č. 361/2007 Sb., b) v zákoně č. 258/2000 Sb., c) v příloze č. 1 vyhl. č. 432/2003 Sb.
15. Pro rizikové faktory, jimiž jsou fyzická zátěž nebo pracovní poloha, může zaměstnavatel zařadit práce do druhé kategorie:
a) na základě odborného měření provedeného držitelem autorizace k vyšetření v oboru fyziologie práce, b) na základě odborného hodnocení provedeného držitelem autorizace k vyšetření v oboru fyziologie práce, c) na základě vlastního uvážení.