1. Poskytovatelem pracovnělékařských služeb je:
a) pouze poskytovatel v oboru pracovní lékařství; b) pouze poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství; c) poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo poskytovatel v oboru pracovní lékařství.
2. Lékařský posudek lze uplatnit pro účely, pro které byl vydán:
a) do 90 dnů ode dne jeho vydání; b) do 1 měsíce ode dne jeho vydání; c) do 10 dnů ode dne jeho vydání.
3. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci musí být vydán:
a) do 10 pracovních dnů ode dne obdržení nebo ústního podání žádosti; b) do 5 pracovních dnů ode dne obdržení nebo ústního podání žádosti; c) v den vykonání pracovnělékařské prohlídky.
4. Posudkový závěr, že je posuzovaná osoba zdravotně nezpůsobilá
a) lze uvést v lékařském posudku v případě všech pracovnělékařských prohlídek; b) lze uvést v lékařském posudku pouze v případě mimořádné lékařské prohlídky; c) lze uvést v lékařském posudku pouze v případě vstupní lékařské prohlídky.
5. V případě, že se oprávněná osoba vzdá práva na přezkoumání lékařského posudku
a) nastávají právní účinky tohoto posudku prvním pracovním dnem následujícím po dni, kdy tak učinila poslední z nich; b) nastávají právní účinky tohoto posudku 10. pracovním dnem následujícím po dni, kdy tak učinila poslední z nich c) nastávají právní účinky tohoto posudku v okamžiku, kdy tak učinila poslední z nich.
6. Pro účely posouzení dalšího trvání zdravotní způsobilosti lze lékařskou prohlídku posuzované osoby provést
a) nejdříve 90 dnů před koncem platnosti dosavadního lékařského posudku; b) nejdříve 1 den před koncem platnosti dosavadního lékařského posudku; c) nejdříve 1 měsíc před koncem platnosti dosavadního lékařského posudku.
7. Návrh na přezkoumání lékařského posudku může posuzovaná osoba podat
a) registrujícími poskytovateli; b) poskytovateli, který posudek vydal; c) zaměstnavateli.
8. Požádat o prominutí zmeškání lhůty pro podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku
a) lze; b) lze pouze v případě závažných důvodů; c) nelze.
9. Dlouhodobým pozbytím zdravotní způsobilosti vykonávat dosavadní práci se rozumí:
a) stabilizovaný zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti zaměstnance významné pro jeho schopnost vykonávat dosavadní práci, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 180 dnů; b) stabilizovaný zdravotní stav, který dlouhodobě omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti zaměstnance významné pro jeho schopnost vykonávat dosavadní práci; c) stabilizovaný zdravotní stav, který trvale omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti zaměstnance významné pro jeho schopnost vykonávat dosavadní práci.
10. Periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci zařazenou podle zákona o ochraně veřejného zdraví v kategorii druhé se provádí
a) jednou za 4 let, nebo jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; b) jednou za 5 let, nebo jednou za 3 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; c) jednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku.
11. Lhůty periodických prohlídek u noční práce jsou
a) jednou za 1 rok; b) jednou za 2 roky; c) jednou za 2 roky, nebo jednou 1 rok, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku.
12. Mimořádná prohlídka po ukončení přerušení výkonu práce se provede:
a) nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne nového započetí výkonu dosavadní práce; b) nejpozději den před novým započetím výkonu dosavadní práce; c) nejpozději den před novým započetím výkonu dosavadní práce pouze na žádost na zaměstnance.
13. Výstupní prohlídka při ukončení pracovněprávního nebo obdobného vztahu se mimo jiné provede v případě
a) kdy o to požádá pouze zaměstnanec; b) kdy o to požádá zaměstnavatel nebo jeho prostřednictvím zaměstnanec; c) kdy o to požádá pouze lékař pracovnělékařských služeb nebo registrující poskytovatel.
14. Minimální čas potřebný na jedno pracovní místo za rok pro poradenství a dohled nad pracovními podmínkami, včetně školení je u práce zařazené do kategorie první
a) 1 hodina; b) 15 min; c) 8 min.
15. Do přílohy č. 2 část II. "Rizika ohrožení zdraví" vyhlášky č. 79/2013 Sb., ve znění vyhlášky č. 436/2017 Sb., nepatří:
a) hlasová zátěž; b) řízení motorových vozidel podle § 87 odst. 1 zákona o silničním provozu; c) práce ve školách a školských zařízeních.
16. Následná prohlídka se provádí, pokud tak stanoví
a) zaměstnavatel; b) zaměstnanec; c) příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
17. Poskytovatel pracovnělékařských služeb je povinen
a) podat podnět kontrolním orgánům v oblasti BOZP v případě, že zjistí, že zaměstnavatel přes opakované upozornění neplní povinnosti v BOZP; b) podat podnět kontrolním orgánům v oblasti BOZP, je-li ohroženo zdraví zaměstnanců, v případě, že zjistí, že zaměstnavatel přes opakované upozornění neplní povinnosti v BOZP; c) podat podnět kontrolním orgánům v oblasti BOZP v případě, že zjistí, že se zaměstnavatel neřídí jeho doporučeními.
18. Zaměstnavatel hradí pracovnělékařské služby, s výjimkou
a) posuzování nemocí z povolání; b) mimořádných prohlídek; c) poradenství.
19. Zaměstnavatel vstupní lékařskou prohlídku zajistí vždy před vznikem
a) pracovního poměru a dohody o provedení práce; b) pracovního poměru a vztahu obdobného vztahu pracovněprávnímu; c) pracovního poměru a dohody o pracovní činnosti.
20. Náležitosti žádosti o provedení pracovnělékařské prohlídky
a) jsou stanoveny vyhláškou č. 79/2013 Sb., ve znění vyhlášky č. 436/2017 Sb.; b) stanovuje zaměstnavatel; c) si dohodnou zaměstnavatel a lékař pracovnělékařských služeb.