1. Označte správnou definici pracovního úrazu pro účely zákoníku práce.
a) pracovním úrazem je pro účely tohoto zákona poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním; b) pracovním úrazem je pro účely tohoto zákona poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim pozvolným působením zevních vlivů nezávisle na jeho vůli při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním; c) pracovním úrazem je pro účely tohoto zákona poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim v pracovním poměru.
2. Které úrazy zaměstnavatel eviduje v knize úrazů?
a) všechny úrazy, i když jimi nebyla způsobena pracovní neschopnost, nebo byla způsobena pracovní neschopnost nepřesahující 3 kalendářní dny; b) pouze úrazy, jimiž byla způsobena pracovní neschopnost; c) pouze úrazy, jimiž byla způsobena pracovní neschopnost přesahující 3 pracovní dny.
3. Zaměstnavatel, u něhož došlo k pracovnímu úrazu zaměstnance jiného zaměstnavatele je povinen uvědomit zaměstnavatele úrazem postiženého zaměstnance:
a) nejpozději do 3 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl; b) bez zbytečného odkladu; c) nejpozději do 5. dne následujícího měsíce.
4. Zaměstnavatel vyhotovuje záznamy a vede dokumentaci o všech pracovních úrazech:
a) u kterých byla způsobena pracovní neschopnost; b) u kterých byla způsobena pracovní neschopnost delší jak 3 pracovní dny; c) u kterých byla způsobena pracovní neschopnost delší jak 3 kalendářní dny.
5. Způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor o záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu stanoví:
a) vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí; b) vyhláška Ministerstva zdravotnictví; c) nařízení vlády.
6. Zaměstnanec je povinen oznamovat svému nadřízenému svůj pracovní úraz:
a) bezodkladně, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí; b) nejpozději do konce pracovní směny; c) bezodkladně po vystavení pracovní neschopnosti.
7. Zaměstnanec je povinen oznamovat svému nadřízenému pracovní úraz jiného zaměstnance popř. úraz jiné fyzické osoby, jehož byl svědkem:
a) bezodkladně; b) nejpozději do konce pracovní směny; c) nejpozději před odchodem ze zaměstnání.
8. Kdo je povinen vyhotovit záznam o úrazu?
a) odborně způsobilá osoba v prevenci rizik; b) zaměstnavatel; c) zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
9. Kdo vyhotovuje záznam o úrazu a vede o něm dokumentaci, pokud zaměstnanec utrpěl úraz u jiného zaměstnavatele?
a) zaměstnavatel, u kterého se úraz stal; b) zaměstnavatel, který zaměstnance vyslal nebo přidělil; c) úřad práce.
10. Kdo vyhotovuje záznam o úrazu a vede o něm dokumentaci, pokud se u zaměstnavatele stal úraz přidělenému zaměstnanci agenturou práce?
a) zaměstnavatel, u kterého se úraz stal; b) agentura práce, která zaměstnance přidělila; c) pracovní úřad.
11. Jaký druh právního předpisu upravuje výši, do které je možno poskytnout náhradu za bolest a ztížené společenské uplatnění?
a) nařízení vlády; b) vyhláška Ministerstva zdravotnictví; c) zákon.
12. Pokud si zaměstnanec počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování tak, že je zřejmé, že neporušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jednal lehkomyslně, přestože si musel vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví, uhradí mu zaměstnavatel alespoň:
a) 1/2 škody; b) 1/3 škody; c) 1/10 škody.
13. Zaměstnavatel je povinen škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nahradit zcela:
a) i když dodržel povinnost vyplývající z právních předpisů a ostatních předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud se odpovědnosti zčásti nebo zcela nezprostí; b) pokud postižený zaměstnanec utrpěl pracovní úraz v opilosti a zaměstnavatel nemohl škodě zabránit, přičemž tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škod; c) pokud postižený zaměstnanec svým zaviněním porušil právní a ostatní předpisy a pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoli s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány a tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.
14. Prokáže-li zaměstnavatel, že postižený zaměstnanec svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy nebo pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalosti a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány a tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody, zprostí se odpovědnosti:
a) zcela; b) částečně; c) uhradí alespoň 1/3 škody.
15. Zprostí-li se zaměstnavatel odpovědnosti za škodu vzniklou pracovním úrazem z části, kdo určí část škody, kterou nese zaměstnanec podle míry jeho zavinění?
a) příslušná zdravotní pojišťovna; b) zaměstnavatel; c) úrazová pojišťovna.
16. Kdo odpovídá za škodu při úrazu žáků středních škol (gymnázií, středních odborných škol, středních odborných učilišť) vyšších odborných škol, konzervatoří a jazykových škol s právem státní závěrečné zkoušky, která jim vznikla při praktickém vyučování u právnické nebo fyzické osoby?
a) příslušná škola; b) právnická nebo fyzická osoba, u níž se vyučování uskutečnilo; c) stát.
17. Zaměstnavatel zašle záznam o úrazu organizační jednotce pojišťovny, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu:
a) nejpozději do 5. dne následujícího měsíce; b) bez zbytečného odkladu; c) nejpozději do konce pracovní směny zraněného zaměstnance.
18. Kdo je povinen nejpozději do 5 pracovních dnů po oznámení pracovního úrazu sepsat záznam o úrazu, pokud byl zaměstnanec vyslán pracovat k jinému zaměstnavateli?
a) zaměstnavatel, u kterého se úraz stal; b) zaměstnavatel, který zaměstnance k práci vyslal; c) tuto povinnost mají oba zaměstnavatelé, tj. ten, který zaměstnance vyslal i ten, ke kterému byl vyslán.
19. Zaměstnavatel ohlásí smrtelný pracovní úraz příslušné zdravotní pojišťovně:
a) nejpozději do 5 pracovních dnů; b) bez zbytečného odkladu; c) nejpozději do 5. dne následujícího měsíce.
20. V případě smrtelného pracovního úrazu předá zaměstnavatel jedno vyhotovení záznamu o úrazu:
a) obecnímu (obvodnímu, městskému) úřadu v místě bydliště postiženého zaměstnance; b) rodinným příslušníkům postiženého zaměstnance; c) nepředá nikomu.