Pátý plakát z kampaně pro zaměstnavatele pod názvem CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII se věnuje syndromu karpálního tunelu (SKT). Ten je jedním z nejčastějších útlakových syndromů a vzniká permanentním stlačením středového nervu.
Cílem této kampaně je šířit informace pro zaměstnavatele k ochraně zdraví jejich zaměstnanců.
Věděli jste, že téměř 60 % firem v České republice uvádí, že se u nich na pracovišti vyskytuje rizikový faktor „opakované pohyby rukou nebo paží“ ?
- Hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění je chronické přetěžování zápěstí a dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Největším rizikovým faktorem jsou stále se opakující pohyby ruky a prstů, k nimž dochází například při psaní na počítači.
- SKT z přetěžování a vibrací je podle dlouhodobých statistik Státního zdravotního ústavu nejčastější nemoc z povolání a ohrožení nemocí z povolání v České republice.
- SKT se zpočátku nejčastěji projevuje brněním, mravenčením, pálením a bolestí palce, ukazováčku a prostředníčku. Poté může dojít ke ztrátě kožní citlivosti a oslabení těchto prstů. Ruka působí nešikovně a svaly předloktí ztrácejí svalovou sílu a postupně ochabují. Objevuje se také ztuhlost a otok zápěstí.
- U problematiky profesionálního SKT je důležitá primární prevence (vstupní lékařská prohlídka před nástupem na pracoviště) a sekundární prevence (včasné rozpoznání prvních symptomů počínajícího onemocnění).