Národní kolo mezinárodní soutěže Správná praxe zná vítěze

Dne 22. října 2024 předali vrchní ředitelka pro řízení sekce zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Štěpánková, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký ceny za Správnou praxi společnostem, které se zapojily do národního kola evropské soutěže v rámci mezinárodní kampaně o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci pod názvem Zdravé pracoviště.

Celoevropská kampaň Zdravé pracoviště 2023–2025 na téma Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku (https://healthy-workplaces.eu/cs), která probíhá pod záštitou Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA), je decentralizovaná a má společnostem, organizacím, manažerům, zaměstnancům a ostatním zúčastněným subjektům pomoci, aby spolupracovali na zlepšování bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Kampaň podporuje širokou škálu činností na národní i evropské úrovni.

Již tradičně je součástí kampaně soutěž Správná praxe inovativních a účinných přístupů k řízení BOZP. Cílem soutěže je vyzdvihnout nejlepší příklady organizací, které na pracovišti aktivně předcházejí rizikům v oblasti BOZP spojeným se zaváděním digitálních systémů na pracovišti.

Soutěž je organizována EU-OSHA za partnerské spolupráce s členskými státy Evropské unie. Za Českou republiku je národním partnerem Ministerstvo práce a sociálních věcí, které vyzvalo podniky k předložení projektů svědčících o úspěšných postupech inovativního a účinného řízení BOZP v souvislosti s digitální transformací na pracovišti. Hodnoticí komise do finále národního kola soutěže vybrala projekt organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

Vybrané příklady, které postoupily do evropského kola a svou účastí v soutěži přispěly ke zlepšování pracovního prostředí v Evropě, budou zveřejněny v publikaci EU-OSHA, která bude distribuována po celé Evropě a zpřístupněna na internetových stránkách agentury.

 Podniky oceněné v národním kole soutěže Správná praxe

1. místo: Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra

Projekt VISIO – bezpečná a zdravá práce v digitálním věku se zaměřil na prohloubení znalostí o vlivu práce s digitálními technologiemi na lidské zdraví a na vývoj účinných intervencí. Prioritně se věnuje neurovizuálnímu systému, muskuloskeletálním poruchám, řízení stresu a optimalizaci spánku. Je ukázkou komplexního programu pro podporu zdraví zaměstnanců pracujících v digitálním prostředí.

2. místo: Aptar Czech Republik s.r.o.

Holistický přístup při řešení systému ergonomie ve společnosti Aptar Czech Republic s.r.o. za využití digitální platformy SW HumanTech se zaměřil na práce prostřednictvím digitálních platforem, především na školení v oblasti ergonomie zaměstnanců, prováděcí opatření k realizaci ergonomie v praxi a eliminace rizik vzniku muskuloskeletálních onemocnění u zaměstnanců oddělení údržby a logistiky.

3. místo: ŠKODA AUTO a.s.

Digitální nástroj pro ergonomii kanceláří – Ergonomická sebehodnotící vzdělávací aplikace se zaměřil na získání informací, edukaci a zpětné vazby prostřednictvím online výukové aplikace pro ergonomické sebehodnocení zaměstnanců.

Za účast v soutěži: SAP ČR, spol. s r.o.

Projekt Implementace systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v České republice s cílem zajistit udržitelný obchodní úspěch a systematicky podporovat zdraví a bezpečnost zaměstnanců se zaměřil na práce na dálku a hybridní práce.