Výzkumný ústav bezpečnosti práce v roce 2023 dokončil řešení výzkumného úkolu 09-S4-2021-VUBP Determinanty a dopady volby délky rodičovské dovolené v ČR. Cílem výzkumného úkolu bylo překlenout propast mezi ekonomickými dopady rodičovské politiky a základní genderovou dynamikou, která formuje chování rodičů na trhu práce. Syntézou zjištění ze dvou různých studií provedených v České republice nabízíme analýzu toho, jak výrazné zvýšení rodičovského příspěvku ovlivňuje účast rodičů malých dětí na trhu práce a jak genderové preference v péči o děti přispívají k pozorovanému postihu za děti v oblasti zaměstnanosti a mzdových rozdílů.
První část studie odhaluje, že 36% zvýšení rodičovského příspěvku vedlo k výraznému poklesu účasti na trhu práce u matek, zejména u matek s jedním dítětem a u matek s vysokoškolským vzděláním, což zdůrazňuje příjmový efekt takové politiky bez podobného dopadu na otce.
Druhá část studie se zabývá rozdíly mezi pohlavími v preferencích péče o děti a zjišťuje, že matky vyžadují výrazně nižší kompenzaci než otcové, aby mohly zůstat doma kvůli péči o děti, což je rozdíl, který nelze vysvětlit možnostmi na trhu práce ani prosociálními motivy.
Dále dokumentujeme rozšířené mylné představy o preferencích otců v oblasti péče o děti a naznačuje možné nedostatečné využívání politik určených k podpoře zapojení rodičů do péče o děti v raném věku. Integrací těchto poznatků náš projekt osvětluje složitou souhru mezi politickými pobídkami, chováním na trhu práce a genderovými normami a nabízí zásadní důsledky pro navrhování účinnějších a spravedlivějších systémů rodičovské podpory. Více v souhrnné výzkumné zprávě.
Přehled dosažených hlavních výsledků, které vzešly z výzkumu:
- Vsouhrn – Souhrnná výzkumná zpráva o postupu prací a dosažených výsledcích za období 2021–2023
- O – Vliv zvýšení rodičovského příspěvku na participaci žen na trhu práce – studie
W – Dopady navýšení rodičovského příspěvku na trh práce 1. 12. 2022.pdf – workshop - Jimp – Parental Allowance Increase and Labor Supply: Evidence from a Czech Reform
- Jost – Gender Differences in Reported Childcare Preferences among Parents
© 2023 |
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2023–2027 a je součástí výzkumného úkolu 09-S4-2021-VÚBP Determinanty a dopady volby délky rodičovské dovolené v ČR, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., ve spolupráci s CERGE-EI v letech 2021–2023. |